Parkur
Parkur
Základní popis parkuru je jednoduchý: jezdec se svým koněm překonávají sérii překážek na předem určené trase. Nejezdí se ovšem ve volné přírodě, ale na oploceném kolbišti (jízdárně) s pískovým nebo travnatým povrchem. Úkolem dvojice je přeskákat překážky bez toho, aby nějakou shodili, a zároveň v co nejkratším čase.
Parkur je považován za tu nejspravedlivěji hodnocenou disciplínu, protože výsledné pořadí určuje počet trestných bodů za shozené překážky nebo dosažený čas. A to se nedá nijak obejít ani zde nehraje roli subjektivní hodnocení rozhodčích. Existují ovšem také relativně nové soutěže, které se jezdí tzv. „na styl“. Ty jsou určené mladým jezdcům, kdy zkušení rozhodčí udělují body za správný sed, vedení koně mezi překážkami, splynutí s pohybem a další aspekty samotné jízdy. Tyto soutěže mají za cíl podpořit mladou generaci ve větším soustředění na jezdecký projev spíše než na pouhé překonávání překážek a čas.
PARKUROVÉ PŘEKÁŽKY
1.Skok kolmý
2.Oxer
3.Dvojbradlí
4.Trojbradlí
5.zeď
6.Voda
Obtížnost parkurových překážek se určuje podle jejich výšky a označuje písmeny
PARKUROVÝ ZÁVOD
Když je dvojice na řadě, pozdraví nejprve rozhodčí standardním jezdeckým pozdravem a teprve pak začíná svou jízdu. Parkur se jezdí ve cvalu, lehkém či pracovním sedu. Jezdec se snaží, aby překážky byly překonány čistě, tedy bez shození nebo zastavení, ale zároveň v přípustném čase.
Za shozené břevno je dvojice penalizována 4 trestnými body, stejně jako za neposlušnost, kdy kůň před skokem zastaví. Pokud kůň překážku odmítne přeskočit, má jezdec ještě další dva pokusy ji překonat, přičemž se mu započítávají další trestné body a zároveň mu běží i čas. Po třetí neposlušnosti je dvojice ze závodu vyřazena. K vyřazení dochází také v případě pádu jezdce z koně. Dále jsou penalizovány skoky mimo pořadí a překročení stanoveného časového limitu.
O výsledném pořadí rozhoduje počet trestných bodů nebo nejrychlejší čas, případně také rozeskakování. Při něm nejlepší dvojice absolvují zkrácenou verzi původního parkuru a následně rozhoduje pouze čas.
DRUHY SOUTĚŽÍ
Normální soutěž – Parkur má určený kurz, který vyhrává dvojice, která buď zajede bez chyby anebo má nejlepší čas (záleží na pořadateli).
Dvoufázové skákání – Parkur se skládá ze dvou částí, pokud dvojice překoná první část bez chyby, hned pokračuje druhou částí. Vítězí dvojice, která projela obě fáze a nasbírala nejnižší počet trestných bodů.
Honební skákání – Soutěž hodnocená podle tabulky C (chyby se přepočítají na trestné sekundy).Soutěž do první chyby – Soutěž končí první chybou dvojice.
Volba dráhy – Jezdec sám určuje, v jakém pořadí bude překážky skákat, musí překonat všechny a ve správném směru.
Skok mohutnosti – skáče se pouze jedna překážka, která se neustále zvyšuje. Vítězí dvojice, která překoná nejvyšší skok.
Kromě uvedených soutěží se dělí ještě soutěže na OM – Oblastní mistrovství, MČR – Mistrovství ČR, Amateur Jump Tour – Seriál soutěží.